Baza noclegowa Baza firm E-kartki Rozkłady jazdy
Znajdujesz się w: Start Dla turysty Spływy kajakowe
19 sierpnia 2017
poprzedni miesiąc następny miesiąc
pn wt śr czw pt so nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
imieniny
Emilii, Julinana, Konstancji

Spływy kajakowe

 

- kajaki_banner.png

- kajak1.jpg

Rzeka Rega jest najlepszą propozycją dla osób pragnących połączyć spływ kajakowy uroczą rzeką z wypoczynkiem na pięknej, nadmorskiej plaży. Praktycznie na całej trasie spływu towarzyszą turystom lasy. Jest to wymarzona rzeka dla osób pragnących odpoczynku z dala od tłumu turystów, a jej niewątpliwym atutem jest możliwość pozostania nad morzem przez jakiś czas po zakończeniu spływu. Trasa jest niezwykle urozmaicona - napotkamy tu zarówno spokojne, czyste jeziora, jak i szybki nurt, który nie pozwoli nadmiernie zmęczyć się wiosłowaniem. W rzece żyją pstrągi i trocie, a nad brzegami można spotkać żurawie, czaple, wydry i bobry.

Spływy kajakowe Regą można zacząć od Świdwina lecz tutaj rzeka nadaje się na spływ mniejszych grup ze względu na uciążliwość (4 przeszkody) i niewielką szerokość (6 - 8 metrów). Spływy Kajakowe Ragą większych, zorganizowanych grup najlepiej rozpoczynać od Łobza w odległości około 1 km od stacji kolejowej (na starym boisku). Na całej długości trasy kajakowej znajduje się dużo dobrych miejsc do biwakowania. Rega jest na ogół rzeką łatwą, lecz dość uciążliwą w górnym i środkowym biegu, ze względu na powalone drzewa w poprzek koryta i przenoski, których kilka znajduje się na odcinku Świdwin - Trzebiatów. Spływ należy zakończyć przed mostem w Mrzeżynie na prawym brzegu rzeki obok pola biwakowego OSiR.

Kilka propozycji tras na spływy kajakowe Regą

Spływy kajakowe jednodniowe:

1. Borzęcin - Trzebiatów (16km)
2. Trzebiatów - Mrzeżyno (15km)
3. Spływy kajakowe dwudniowe:
4. Gryfice - Trzebiatów - Mrzeżyno (40km)
5. Resko- Płoty- Gryfice (38km)


Spływy kajakowe wielodniowe:

I etap Łobez - Przystań leśna (8km)
II etap Przystań leśna - Łagiewniki (18km)
III etap Łagiewniki - Resko - Żęrzyno (19km)
IV etap Żerzyno - Barkowo (19.5km)
V etap Barkowo - Gryfice - Kłodkowo (26km)
VI etap Kłodkowo - Trzebiatów - Mrzeżyno (21.5km)


- kajak2.jpgRega jest trzecią rzeką (co do długości) po Wiśle i Odrze, która wpływa bezpośrednio do Bałtyku. Bierze swój początek w lasach leżących na północ od wsi Resko Stare i Nowe, a uchodzi do morza w malowniczym Mrzeżynie. Początkowo płynie w kierunku północnym, przed Świdwinem zmienia kierunek na południowo-zachodni i zachowuje go aż do ujścia rzeki Węgorzycy Reskiej. Następnie skręca gwałtownie na północ i po około 20 km skręca łagodnie na zachód. Od ujścia rzeki Ukleji zmienia kierunek na północny i utrzymuje go do ujścia. Na odcinku całej Regi znajdują się dwa jeziora zaporowe w Lisowie i Smolęcinie (zapory wodne), oraz jedenaście przeszkód stałych, wymagających przenoszenia kajaków. W okolicy Łobza rzeka przełamuje się przez wzgórza morenowe na długości około 10 km. Na odcinku od Trzebiatowa do ujścia w Mrzeżynie rzeka płynie leniwie poszerzonym korytem, zarośniętym trzcinami przy brzegach, wijąc się licznymi zakolami wśród łąk. Szlak Regi należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo-przyrodniczym. Prawie na całej długości brzegi porośnięte są lasami, co nadaje jej malowniczy charakter. Przy brzegach - często dość wysokich - spotyka się wiele interesujących gatunków roślin, podobnie jak na rozlewiskach jezior zaporowych, znajdujących się na szlaku. Mimo, że Rega nie przepływa przez większe kompleksy leśne, to ze względu na brzegi porośnięte kępami krzewów i drzew, robi wrażenie rzeki wśródleśnej. Mniejsze lub większe kępy krzewów i drzew głównie olch, wierzby, dębu oraz niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką brzozy i buku stanowią o malowniczości otaczającego krajobrazu. Brzegi są dość wysokie i trudno dost ępne, często zarośnięte ze zwisającymi gałęziami oraz pochylonymi lub zatopionymi drzewami - czyni to spływ bardziej atrakcyjnym i dostarcza wiele interesujących wrażeń.


Spływy kajakowe w Gminie Trzebiatów organizują:

 

icon Gospodarstwo Agroturystyczne Kłodkowo
Dariusz Jaworski
Kłodkowo 13
72-300 Gryfice
telefon: (91) 387 61 48, telefon kom.: 513 919 743
Internet: www.klodkowo.turystyka.pl

icon Spływy kajakowe Wikingowie Regi
Dariusz Kopeć
Telefon kom.: 501225685 lub 608517859
e-mail: darekopec@interia.pl
Internet: www.splywy.kol.pl

- kwadrat_icon.gif PTR KAJTUR
Dariusz Zieliński
ul. Kamieniecka 5b/6
72-320 Trzebiatów
telefon: 606 197 652, fax (91) 387 37 22
e-mail: info@kajtur.pl Internet: www.kajtur.pl

Promocja
Jeżeli chcesz być informowany o aktualnościach w serwisie, podaj swój adres e-mail.
Subskrypcja - dopisz - wypisz
Urząd Miejski w Trzebiatowie, Rynek 1, 72-320 Trzebiatów, woj. zachodniopomorskie
tel.: +48 91 38 72 984, fax: +48 91 38 72 619, email: sekretariat@trzebiatow.pl, http://www.trzebiatow.pl
   Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8
projekt i hosting: INTERmedi@  |  zarządzane przez: CMS - SPI